środa, 2 marca 2016

Międzynarodowa kampania społeczna “Yes to Wind Power” w Polsce

Polska jest pierwszym krajem, w którym startuje międzynarodowa kampania społeczna “Yes to Wind Power”. Działania rozpoczną się w marcu i obejmą swoim zasięgiem kraje takie jak Francja, Włochy czy Rumunia. Kampania prowadzona będzie przede wszystkim w Internecie oraz mediach społecznościowych. Celem jest edukowanie i informowanie społeczeństwa na temat pozytywnego wpływu energii wiatrowej na nasze codzienne życie. Koordynatorem akcji jest Polskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej.

Głównym filarem kampanii jest międzynarodowa, interaktywna platforma Yes to Wind Power – w polskiej wersji: takdlawiatru.pl, dzięki której każdy zainteresowany może otrzymać wyczerpujące informacje na temat korzyści płynących z wykorzystania energii wiatrowej. Kandydaci na „energetycznych hipsterów” będą także mogli wymieniać się przemyśleniami w formie wpisów lub nagrań wideo z innymi użytkownikami platformy. Inicjatywa miała swoją premierę w ubiegłym roku w Hiszpanii, gdzie dotarła do ponad 2 milionów osób.

Wpływy podatkowe dla sektora rządowego oraz samorządowego przy mocy zainstalowanej w farmach wiatrowych wielkości 5300 MW wynoszą łącznie około 620 mln zł rocznie. Budżet statystycznej gminy posiadającej farmę wiatrową na swoim terenie powiększa się co roku o 1,1 mln zł. Z danych Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej wynika, że Polska w 2015 roku zajęła drugie miejsce, zaraz po Niemczech, pod względem przyrostu mocy w energetyce wiatrowej.

Energia z wiatru nie jest zależna od dostępności paliw kopalnych – jest surowcem bezpłatnym i niewyczerpywalnym. Koszt energii elektrycznej z turbin wiatrowych, w przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł energii, będzie malał. W przyszłości, dzięki istotnemu udziałowi energetyki wiatrowej w wytwarzaniu energii, Polska ma szansę stać się bardziej niezależna energetycznie, w szczególności od importu paliw kopalnych.

źródło: http://www.reo.pl/wiadomosci/w-polsce-startuje-miedzynarodowa-kampania-yes-to-wind-power--u87pYq