czwartek, 14 kwietnia 2016

Ogniwa słoneczne na każdą pogodę!

Ogniwa fotowoltaiczne mogą być przyszłością produkcji energii elektrycznej, jednak droga do tego jest wciąż bardzo daleka, ze względu na niską wydajność takiej technologii. 
Zespołowi chińskich naukowców z Ocean University of China pod kierownictwem Qunwei Tanga, udało się opracować zupełnie nowy typ ogniw wykorzystujący grafen, który produkuje energię nie tylko z promieni słońca, ale też z kropli padającego deszczu.
Tak zwane „ogniwa słoneczne na każdą pogodę” są oparte o ogniwo barwnikowe, które zostaje pokryte dodatkową warstwą atomów węgla ułożonych w siatce plastra miodu. Deszcz zawiera cząsteczki minerałów z ładunkiem elektrostatycznym. Gdy woda wejdzie w kontakt z grafenem, dodatnio naładowane jony wchodzą w reakcję z jonami znajdującymi się na jego powierzchni. Powstała wówczas różnica potencjałów pomiędzy dwiema warstwami jonów, jest na tyle duża, że generowane jest napięcie i ładunek elektryczny. System ten nie będzie jednak działać z oczyszczoną wodą, ale na szczęście deszcz zawsze składa się z wody i mieszaniny różnych soli, które dostarczają jonów dla prądu elektrycznego. Deszcz więc nie tylko nie szkodzi panelom, ale bezpośrednio przyczynia się do produkcji prądu. 
„Ogniwa na każdą pogodę” to tylko jeden z wielu innych projektów prac badawczo-rozwojowych w zakresie energii ze słońca, co wskazuje, że przemysł słoneczny może wciąż oczekiwać spadku kosztów i wzrostu efektywności. 
Jednym przykładem  innowacji jest tlenek cyny indu (ITO).  ITO miał być stosowany jako materiał do przezroczystych cienkowarstwowych ogniw słonecznych, jednak okazał się on stosunkowo kruchy. Zespół w Brookhaven National Laboratory improwizował z rozwiązaniem, w którym zastąpił materiał kombinacji grafenu i zwykłego szkła okiennego.
Na razie ilość produkowanego w ten sposób prądu nie jest wielka, ale naukowcy wierzą, że technologię uda się w przyszłości dopracować na tyle, aby można było zwiększyć jej efektywność.

źródło: http://www.globenergia.pl/baza-artykulow/160-fotowoltaika-2/6181/ogniwa-sloneczne-na-kazda-pogode
http://technowinki.onet.pl/technika/grafenowe-ogniwa-solarne-wykorzystujac-slonce-i-deszcz/j8x34r